Palliation skal leve op til international standard

Døende patienter skal have langt bedre hjælp i den sidste tid. Sundhedsstyrelsen anbefaler en oprustning på området, så Danmark kan leve op til WHO standarder.

Alle skal have mulighed for palliativ behandling, uanset hvor de er, udtaler afdelingslæge i Sundhedsstyrelsen, Dorte Goldsmith. Helle Timm, centerchef fra Palliativt Videncenter, bakker op. - Behovet for at udvide den palliative indsats er stor.
 
Hør indslaget:
DR Radioavisen P1, kl. 8:00, d. 20. dec. 2011 (Windows Media Player)
 
Mere om Sundhedsstyrelsens anbefalinger udkommet i dag d. 20. dec. 2011:
Nye anbefalinger for den palliative indsats

Download hele rapporten med anbefalinger her i Pallaitivt Videncenter's bibliotek: Anbefalinger for lindrende indsats

Læs også om palliativ behandling fra Kristeligt Dagblad 20. dec. 2011

Se også TV-indslag fra DR1 TV-Avisen, kl. 18.30, 17. december 2011
En ny rapport viser, at 25 procent af de omkring 7.000, der burde få palliativ behandling, ikke får det. Se indslaget (Adobe Flash Player på DR.dk):
Kræftsyge må vente på smertelindring
 
Hør også interview med chef i Palliativt Videncenter Helle Timm i radioavisen om kræftpatienter, der ikke når at få palliativ behandling:
DR Radioavisen lørdag d. 17. dec. 2011 kl. 17 (Windows Media Player)